| Type | 4-stroke, 1-cylinder, Air-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 154.9 cc |
| Maxpower | 14.6 BHP @ 8000 rpm |
| Max torque | 14 NM @ 6000 rpm |
| Engine bore | 56.00 mm |
| Stroke | 62.90 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Multi-plate |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 44 Kmpl |
|---|
| Length | 2130 mm |
|---|---|
| Width | 805 mm |
| Height | 1095 mm |
| Seat Height | 740 mm |
| Wheelbase | 1405 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Weight | 148 kg |
| ABS | 1-Channel ABS |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | 7-step adjustable rear mono-shock suspension |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 140/60-R17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 266 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Pass Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Matte Black with Red Accents |