|
|
Triumph Bonneville |
| Type | Air-Cooled, DOHC, Parallel-Twin, 360ยบ Firing Interval |
|---|---|
| Engine cc | 865 cc |
| Maxpower | 59.8 bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 61.1 Nm @ 7500 rpm |
| Engine bore | 90.00 mm |
| Stroke | 68.00 mm |
| Fuel System | - |
| Compression Ratio | - |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 22 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 160.00 Kmph |
| Length | 2115 mm |
|---|---|
| Width | 790 mm |
| Height | 1130 mm |
| Seat Height | 740 mm |
| Wheelbase | 1490 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Fuel Tank | 16.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| Weight | 209 kg |
| Maxload | 225 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | Yes |
| Suspension Front | Kayaba 41mm Forks, 120mm Travel |
|---|---|
| Suspension Rear | Kayaba Chromed Spring Twin Shocks With Adjust |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -110/70R - 17 |
| Tire Rear | -130/80R - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 310mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 255mm |
| Battery Type | 12V Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 55/60 W |
| Battery Voltage | - |
| Head Lamp | - |
| Turn Lamp | - |
| Ignition | TCI |
| Pass Switch | - |
| Tail Light | - |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Fuel Indicator | - |
| Seat Type | - |
| Handle Type | - |
| Frame | Tubular Steel Cradle |