|
|
Triumph Tiger 800 XCA |
| Type | Liquid - Cooled, 12 Valve, DOHC, In - Line 3- Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 800 cc |
| Maxpower | 93.87 bhp @ 9250 rpm |
| Max torque | 79 Nm @ 7850 rpm |
| Engine bore | 74.05 mm |
| Stroke | 61.94 mm |
| Fuel System | - |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 17 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 210.00 Kmph |
| Length | 2215 mm |
|---|---|
| Width | 829 mm |
| Height | 1350 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1530 mm |
| Fuel Tank | 19.00 liter |
| Weight | 191 kg |
| Maxload | 216 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | Yes |
| Suspension Front | Showa 43mm upside down forks, 180mm travel |
|---|---|
| Suspension Rear | Showa monoshock with hydraulically adjustable |
| Wheel Front Type | 19 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/90R - 19 |
| Tire Rear | 150/70R - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 308 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 255 mm |
| Battery Type | 12V Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | - |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 55/60 W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Frame | Tubular Steel Trellis Frame |