|
|
TVS Apache RTR 150 |
| Type | 4 stroke, air cooled, single cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 147.6 cc |
| Maxpower | 10.4 @ 8500 rpm |
| Max torque | 12.5 @ 6000 rpm |
| Engine bore | 62.00 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5 : 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet - Multi plate type |
| Starting Method | Kick starter/ Electrick stater |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 120.00 Kmph |
| Length | 1990 mm |
|---|---|
| Width | 735 mm |
| Height | 1105 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1300 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Fuel Tank | 16.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.50 |
| Weight | 137 kg |
| Maxload | 130 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Monotube inverted gas filled 5 step adjustable shocks with rectangular swing arm |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90× 17 |
| Tire Rear | 110/80× 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 270 mm petal disc |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | Foot operated, 130 mm dia |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 9.0 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Halogen HS 12V, 35/35W× 1 |
| Turn Lamp | 12V, 10W ×4 |
| Ignition | IDI - Dual mode digital ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED indicators (0.5W /3.5W) |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Double cradle Synchro STIFF |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |