|
|
TVS Jive 110cc |
| Type | Single Cylinder, 4-Stroke, Air-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 109.7 cc |
| Maxpower | 8,4 Bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 8.3 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 53.50 mm |
| Stroke | 48.80 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Starting Method | Electric & Kick Start |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 90.00 Kmph |
| Length | 1975 mm |
|---|---|
| Width | 700 mm |
| Height | 1060 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 15.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| Weight | 115 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic, Coaxial Springs |
| Wheel Front Type | 2.75x17 |
| Wheel Rear Type | 3.00 x 17 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 110 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V, 35W/35W |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Seat Type | Singel |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Single Cradle |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Blue, Black & Red |