|
|
UM Renegade Commando |
| Type | Single Cylinder, 4-Stroke - Air Cooling, Overhead Camshaft, Counter Balanced |
|---|---|
| Engine cc | 279.5 cc |
| Maxpower | 26.36PS @ 8500 rpm |
| Max torque | 23 Nm @ 7000 rpm |
| Engine bore | 74.00 mm |
| Stroke | 65.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Topspeed | 125.00 Kmph |
|---|
| Length | 2257 mm |
|---|---|
| Width | 820 mm |
| Height | 1140 mm |
| Seat Height | 750 mm |
| Wheelbase | 1545 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 18.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.60 |
| Weight | 172 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin Hydraulic With Spring |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/ 90-16 |
| Tire Rear | 140/ 90-15 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | - |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | - |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | CDI, Spark Ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | - |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Frame | - |