| Type | Air-cooled, 5-stroke |
|---|---|
| Engine cc | 223 cc |
| Maxpower | 16 HP @ 7500 rpm |
| Max torque | 17.69 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 65.50 mm |
| Stroke | 66.20 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Compression Ratio | 9.25:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 30 Kmpl |
|---|
| Length | 1975 mm |
|---|---|
| Width | 730 mm |
| Height | 1050 mm |
| Seat Height | 756 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Fuel Tank | 10.20 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Dual Shock Absorbers |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-18 |
| Tire Rear | 110/90-16 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black, Maroon |