| Type | Air-Cooled, 4-Stroke, SOHC, 2-Valve |
|---|---|
| Engine cc | 113 cc |
| Maxpower | 7.1PS @ 7500 rpm |
| Max torque | 8.1 Nm @ 5000 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Clutch | Dry, Centrifugal |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 66 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 80.00 Kmph |
| Length | 1815 mm |
|---|---|
| Width | 675 mm |
| Height | 1120 mm |
| Seat Height | 775 mm |
| Wheelbase | 1270 mm |
| Ground Clearance | 128 mm |
| Fuel Tank | 5.20 liter |
| Weight | 103 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Unit Swing |
| Wheel Front Type | 10 inch |
| Wheel Rear Type | 10 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/100 - 10 |
| Tire Rear | 90/100 - 10 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 5 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | Halogen Bulb 12 V - 35 W / 35 W x 1 |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Underbone |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |
| Carry Hook | No |