| Type | Air cooled, 4-stroke,SOHC, 2-valve |
|---|---|
| Engine cc | 125 cc |
| Maxpower | 6.0kW(8.2PS)/6500r/min |
| Max torque | 10.3 N.m(1.1kgf.m)/5000 r/min |
| Engine bore | 52.40 mm |
| Stroke | 57.90 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 115.00 Kmph |
| Seat Height | 780 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1280 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Fuel Tank | 5.20 liter |
| Weight | 99 kg |
| Suspension Front | Telescopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Unit Swing |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-12 |
| Tire Rear | 110/90-10 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 190 |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 130 |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 5.0 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Ignition | TCI (Transistor Controlled Ignition) |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Clock | Digital |
| Seat Type | Single |
| Drive Type | Belt |
|---|