|
|
Yamaha M-SLAZ |
| Type | 4-stroke, single cylinder, SOHC, 4-valve |
|---|---|
| Engine cc | 149 cc |
| Maxpower | 16.09 Bhp @ 8500 rpm |
| Max torque | 14.3 NM @ 7500 rpm |
| Engine bore | 57.00 mm |
| Stroke | 58.70 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Compression Ratio | 10.4: 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet multi-plate type |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110.00 Kmph |
| Length | 1955 mm |
|---|---|
| Width | 795 mm |
| Height | 1065 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Ground Clearance | 164 mm |
| Fuel Tank | 10.20 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.95 |
| Weight | 135 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 37 mm Upside Down (USD) telescopic forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm (shock absorber) |
| Wheel Front Type | 17 M/C-MT 2.75 |
| Wheel Rear Type | 17 M/C-MT 3.50 |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70-17 M/C 54S |
| Tire Rear | 130/70-17 M/C 62S |
| Brake Front | Hydraulic Single Disc |
| Brake Front Diameter | 267 mm |
| Brake Rear | Hydraulic Single Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Battery Type | YTZ4V (MF) |
|---|---|
| Battery Capacity | 3.0 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Full LED head light |
| Turn Lamp | Crystal |
| Ignition | TCI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED tail light cluster |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Delta box frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |