|
|
Yamaha MT 15 V1 |
| Type | 4-stroke, single cylinder, SOHC, 4-valve |
|---|---|
| Engine cc | 155 cc |
| Maxpower | 16.09 Bhp @ 8500 rpm |
| Max torque | 14.3 NM @ 7500 rpm |
| Engine bore | 57.00 mm |
| Stroke | 58.70 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 10.4:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet multi-plate type |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 150.00 Kmph |
| Length | 1955 mm |
|---|---|
| Width | 795 mm |
| Height | 1065 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Ground Clearance | 164 mm |
| Fuel Tank | 10.20 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.95 |
| Weight | 138 kg |
| ABS | Single Channel |
|---|
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Swingarm (Link Suspension) |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17M/C 52P |
| Tire Rear | 140/70-17M/C 66H |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 267 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Battery Type | Maintenance Free (ETZ-5) |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V,4.0Ah(10HR) |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Full LED head light |
| Turn Lamp | Crystal |
| Ignition | TCI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED tail light cluster |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Delta box frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Silver, Red, Blue, Black |