|
|
Yamaha R15 V3 Monster Energy Edition |
| Type | Liquid-cooled, 4-stroke, SOHC, 4-valve, Fi, Single Cylinder, VVA (Variable Valve Actuation) |
|---|---|
| Engine cc | 155.1 cc |
| Maxpower | 19.3 HP @ 10,000 rpm |
| Max torque | 15 NM @ 8500 rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 58.70 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.6 : 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Type Multi-Plate Assist & Slipper Clutch |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 136.00 Kmph |
| Length | 1990 mm |
|---|---|
| Width | 725 mm |
| Height | 1135 mm |
| Seat Height | 815 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.05 |
| Weight | 142 kg |
| ABS | Yes - 2-Channel ABS |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Forks (No USD Forks for India) |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| Wheel Front Type | 17M/C × MT2.5 |
| Wheel Rear Type | 17M/C × MT4.0 |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17M/C 52P (MRF) |
| Tire Rear | 140/70-17M/C 66S (MRF) |
| Brake Front | Single Disc |
| Brake Front Diameter | 282 mm |
| Brake Rear | Single Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Battery Type | Maintenance Free (ETZ-5) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4.0Ah (10HR) |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED Head Light |
| Turn Lamp | 12V, 10W×2 |
| Ignition | T.C.I (Transistor controlled ignition) |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED Tail Light |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Delta box frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black with Monster Energy Graphics |