|
|
Yamaha SZ |
| Type | Air Cooled, 4-Stroke, SOHC, 2-Valve |
|---|---|
| Engine cc | 149 cc |
| Maxpower | 12.1PS @ 7500 rpm |
| Max torque | 12.8 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 57.30 mm |
| Stroke | 57.90 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 105.00 Kmph |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 1100 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 14.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| Weight | 134 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Swingarm |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -2.75 - 17 |
| Tire Rear | -100/90 - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 245 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 5 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12 V - 35 / 35 W x 1 |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Diamond |