|
|
Yamaha SZ-RR Matt Green |
| Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve |
|---|---|
| Engine cc | 149 cc |
| Maxpower | 11.9 Bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 12.8 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 57.30 mm |
| Stroke | 57.90 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multiple-Disc |
| Starting Method | Kick and Electric |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 105.00 Kmph |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 1100 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 14.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.20 |
| Weight | 134 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic with coil spring & oil damper |
|---|---|
| Suspension Rear | Swingarm with coil spring & oil damper |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Front | 2.75-17M/C 41P |
| Tire Rear | 100/90-17M/C 55P |
| Brake Front | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Front Diameter | 245 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 5AH (10H) |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Halogen (12V.35/35Wx1) |
| Turn Lamp | 12V.10Wx2 |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | 12V.21/5Wx1 |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Diamond-type |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Matt Green |