| Type | 4-stroke, liquid-cooled, forward-inclined parallel 4-cylinder, DOHC |
|---|---|
| Engine cc | 599 cc |
| Maxpower | 118.4 PS @ 14,500 rpm |
| Max torque | 61.7 Nm @ 10500 rpm |
| Engine bore | 67.00 mm |
| Stroke | 42.50 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 13.1 : 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, multiple-disc coil spring |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 15 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 262.00 Kmph |
| Length | 2040 mm |
|---|---|
| Width | 695 mm |
| Height | 1150 mm |
| Seat Height | 850 mm |
| Wheelbase | 1375 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 3.40 |
| Weight | 190 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Upside-down telescopic fork, Ø 43 mm |
|---|---|
| Suspension Rear | Swingarm, link suspension, Monoshock |
| Wheel Front Type | 17-inch |
| Wheel Rear Type | 17-inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70 ZR17M/C (58W) |
| Tire Rear | 180/55 ZR17M/C (73W) |
| Brake Front | Hydraulic dual disc |
| Brake Front Diameter | 320 mm |
| Brake Rear | Hydraulic single disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Ignition | TCI (digital) |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Aluminium Deltabox |
| No. Cylinders | 4 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Race Blu, Tech Black, Intensity White |