|
|
Zontes ZT-155 GK |
| Type | Single cylinder, 4-stroke, SOHC, 4-valve |
|---|---|
| Engine cc | 155 cc |
| Maxpower | 18.8hp/ 9250rpm |
| Max torque | 16N.m/7500rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 58.70 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Cooling System | Water Cooling |
| Gears | 6 |
| Clutch | Slipper Clutch |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 130.00 Kmph |
| Length | 1975 mm |
|---|---|
| Width | 870 mm |
| Height | 1125 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1365 mm |
| Ground Clearance | 204 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Weight | 130 kg |
| ABS | Yes |
|---|
| Suspension Front | USD FORK |
|---|---|
| Suspension Rear | Endless Adjustable Gas Charged Mono-Shock |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70-17 |
| Tire Rear | 130/70-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 300 |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 |
| Battery Type | Lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 10mah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Dual Projection LED |
| Turn Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Fuel Indicator | Yes |
| Usb Port | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Frame | High-tensile Steel |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Grey & Black, Orange & Black, Silver & Yellow |