| Bike Name | TVS X21 |
|---|---|
| Bike Brand | TVS |
| Category | Sports |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 212.4cc, four valve engine |
|---|---|
| Engine cc | 212.4 cc |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Top Speed | 148.00 Kmph |
|---|
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Mono-shock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70 Michelin |
| Tire Rear | 150/60 Michelin |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | 280mm Petal Disc |
| Brake Rear | 240mm Petal Disc |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip On |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12 V |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Drive Type | Chain |
|---|