|
|
Aprilia GPR 150 |
| Type | 4-Stroke, Liquid-Cooled, DOHC, Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 149.2 cc |
| Maxpower | 18 HP @ 9750 rpm |
| Max torque | 14 NM @ 7500 rpm |
| Engine bore | 63.60 mm |
| Stroke | 47.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Gears | 6 |
| Clutch | Multiplate Wet |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 140.00 Kmph |
| Length | 1950 mm |
|---|---|
| Width | 770 mm |
| Height | 1100 mm |
| Wheelbase | 1345 mm |
| Fuel Tank | 15.40 liter |
| Weight | 140 kg |
| ABS | 2 Channel ABS |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 40 mm USD Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 130/70-17 |
| Brake Front | Single Disc |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Single Disc |
| Brake Rear Diameter | 218 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Red, Black, White |