BDT: 1,27,500
| Bike Name | Bajaj Discover 100 |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Standard |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4 stroke, DTs-i, air cooled |
|---|---|
| Engine cc | 100 cc |
| Maxpower | 7.7Ps @ 7500rpm |
| Max torque | 7.85Nm @ 5000rpm |
| Engine bore | 47.00 mm |
| Stroke | 54.00 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | Engine Compression Ratio |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multiplate |
| Starting Method | Kick |
| Mileage | 75 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 95.00 Kmph |
| Length | 2040 mm |
|---|---|
| Width | 682 mm |
| Height | 1087 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Ground Clearance | 162 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.80 |
| Weight | 115 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Fr.fork & Antifriction bush (Stroke 130mm) |
|---|---|
| Suspension Rear | Nitrox/Gas Filled Rear Shockabsorbers (Stroke 110 mm) |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy 17 |
| Wheel Rear Type | Alloy 17 |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 2.75×17,41P Unidirectional |
| Tire Rear | 3.00-17×17, 50P Unidirectional |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Drum |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | - |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | - |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | - |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | - |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 5Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 35/35w |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Low Battery Indicator | No |