| Bike Name | Bajaj Pulsar 150 NS |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Sports |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4-valve, single cylinder, air-cooled engine |
|---|---|
| Engine cc | 149.5 cc |
| Maxpower | 16.8 BHP @ 9000 rpm |
| Max torque | 13 NM @ 7500 rpm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 120.00 Kmph |
| Length | 2070 mm |
|---|---|
| Width | 804 mm |
| Height | 1205 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1363 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 140 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Nitrox mono shock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-17 |
| Tire Rear | 100/90-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 55W/55W |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |