| Bike Name | Benelli TNT 600 GT |
|---|---|
| Bike Brand | Benelli |
| Category | Sport-Touring |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4 Stroke, 16 Valves, DOHC, Liquid Cooled |
|---|---|
| Engine cc | 600 cc |
| Maxpower | 83.91 bhp @ 11500 rpm |
| Max torque | 54.6 Nm @ 10500 rpm |
| Engine bore | 65.00 mm |
| Stroke | 45.20 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Length | 2150 mm |
|---|---|
| Width | 840 mm |
| Height | 1280 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1405 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 27.00 liter |
| Weight | 243 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Inverted front telescopic forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic Monoshock absorber |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70ZR - 17 |
| Tire Rear | 180/55ZR - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | Hydraulic dual disc brakes |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | Hydraulic Single disc brake |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Frame | Front Steel Trestle And Rear Aluminium Alloy Casting |
| Ignition | Electric |
|---|---|
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 4 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |