Engine & transmission
| Type | Desmosedici Stradale 90° V4, rearward-rotating crankshaft, 4 Desmodromically actuated valves per cylinder, liquid cooled |
|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
|---|
| Maxpower | 214 HP @ 13,000 rpm |
|---|
| Max torque | 124 NM @ 10,000 rpm |
|---|
| Engine bore | 81.00 mm |
|---|
| Stroke | 53.50 mm |
|---|
| Fuel System | Electronic fuel injection system. Twin injectors per cylinder. Full ride-by-wire elliptical throttle |
|---|
| Compression Ratio | 14.0:1 |
|---|
| Cooling System | Liquid-Cooled |
|---|
| Gears | 6 |
|---|
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate clutch |
|---|
| Starting Method | Electric |
|---|
Body
| Seat Height | 830 mm |
|---|
| Wheelbase | 1464 mm |
|---|
| Fuel Tank | 16.00 liter |
|---|
| Weight | 198 kg |
|---|
Safety
| ABS | Bosch Cornering ABS |
|---|
| CBS | No |
|---|
Brakes, wheels & suspension
| Suspension Front | Fully adjustable Showa BPF fork. 43 mm chromed inner tube |
|---|
| Suspension Rear | Fully adjustable Sachs unit. Aluminum single-sided swingarm |
|---|
| wheel Type | Alloy |
|---|
| Wheel Front Type | 17 inch |
|---|
| Wheel Rear Type | 17 inch |
|---|
| Tire Type | Tubeless |
|---|
| Tire Front | Pirelli Diablo Supercorsa SP 120/70 ZR17 |
|---|
| Tire Rear | Pirelli Diablo Supercorsa SP 200/60 ZR17 |
|---|
| Brakes | Dual Disc |
|---|
| Brake Front | Semi-floating discs, radially mounted Brembo Monob |
|---|
| Brake Front Diameter | 2 x 330 mm |
|---|
| Brake Rear | Disc, 2-piston calliper |
|---|
| Brake Rear Diameter | 245 mm |
|---|
Features
| Speedometer | Digital |
|---|
| Odometer | Digital |
|---|
| Techometer | Digital |
|---|
| Tripmeter | Digital |
|---|
| Fuel Indicator | Yes |
|---|
| Seat Type | Split |
|---|
| Handle Type | Clip |
|---|
| Frame | Aluminum alloy |
|---|
Electricals
| Battery Type | MF |
|---|
| Head Lamp | LED |
|---|
| Turn Lamp | LED |
|---|
| Pass Switch | Yes |
|---|
| Tail Light | LED |
|---|
| Low Battery Indicator | Yes |
|---|
Others
| No. Cylinders | 4 |
|---|
| Drive Type | Chain |
|---|
| Carry Hook | No |
|---|
| Colors | Red |
|---|