BDT: 1,99,900
| Bike Name | FKM Street Scrambler 165 |
|---|---|
| Bike Brand | FKM |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Germany |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air cooled, 4 - Stroke Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 164 cc |
| Maxpower | 15 Bhp @ 8000rpm |
| Max torque | 14.5Nm @ 7500rpm |
| Engine bore | 60.00 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | Carburetor eFI |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 120.00 Kmph |
| Length | 2018 mm |
|---|---|
| Width | 805 mm |
| Height | 1085 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Weight | 140 kg |
| Maxload | 290 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | Yes |
| Suspension Front | Telescopic USD |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| wheel Type | Spoke Wheel |
| Wheel Front Type | Spoke Wheel |
| Wheel Rear Type | Spoke Wheel |
| Tire Front | 110/70-17 |
| Tire Rear | 110/70-17 |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Battery Capacity | 12V 6AH |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | CDI |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | White |