| Bike Name | Kawasaki Ninja H2 SX |
|---|---|
| Bike Brand | Kawasaki |
| Category | Superbike |
| Showroom | Find Here |
| Type | In-Line 4-Cylinder, 4-Stroke, 16-Valve, DOHC, Superchargered Engine |
|---|---|
| Engine cc | 998 cc |
| Maxpower | 200 PS @ 11000 rpm |
| Max torque | 137.3 Nm @ 9500 rpm |
| Engine bore | 76.00 mm |
| Stroke | 55.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multi Disc, Manual |
| Starting Method | Self Start Only |
| Length | 2135 mm |
|---|---|
| Width | 775 mm |
| Height | 1205 mm |
| Seat Height | 835 mm |
| Wheelbase | 1480 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 19.00 liter |
| Weight | 256 kg |
| ABS | Dual Channel |
|---|
| Suspension Front | 43 mm inverted fork with rebound and compression damping and spring preload adjustability, and topout springs / 120 mm |
|---|---|
| Suspension Rear | New Uni-Trak, gas-charged shock with piggyback reservoir, compression and rebound damping adjustability, remote spring preload adjuster, and top-out s |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70-ZR17 |
| Tire Rear | 190/55-ZR17 |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 320 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 250 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
| Head Lamp | LED |
|---|---|
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 4 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |