| Bike Name | KTM 1290 Super Duke R |
|---|---|
| Bike Brand | KTM |
| Category | Sports |
| Showroom | Find Here |
| Type | 2-cylinder, 4-stroke, spark-ignition engine, 75° V arrangement, liquid-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 177 HP |
| Max torque | 141 NM |
| Engine bore | 108.00 mm |
| Stroke | 71.00 mm |
| Cooling System | Liquid cooling system, continuous circulation of cooling liquid with water pump |
| Gears | 6 |
| Clutch | PASC slipper clutch, hydraulically operated |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 15 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 280.00 Kmph |
| Seat Height | 835 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1482 mm |
| Ground Clearance | 141 mm |
| Fuel Tank | 18.00 liter |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | WP 48mm Suspension Up Side Down |
|---|---|
| Suspension Rear | WP Suspension Monoshock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | Metzeler M7RR |
| Tire Rear | Metzeler M7RR |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double disc |
| Brake Front | Twin-disc brake with radially mounted four-piston |
| Brake Front Diameter | 320 mm |
| Brake Rear | Single-disc brake with two-piston brake caliper; f |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Chromium-Molybdenum steel trellis frame, powder coated |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 11.2Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | Contactless, controlled, fully electronic ignition system with digital ignition timing adjustment |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |