| Bike Name | KTM RC 250 |
|---|---|
| Bike Brand | KTM |
| Category | Sports |
| Showroom | Find Here |
| Type | Lightweight 4-stroke Liquid-Cooled 4-valve DOHC Single-cylinder 248.8cc engine (strongest in its class) |
|---|---|
| Engine cc | 248.8 cc |
| Maxpower | 30.87 BHP @ 9000 rpm |
| Max torque | 24 NM @ 7500 rpm |
| Engine bore | 72.00 mm |
| Stroke | 61.10 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | Engine Compression Ratio |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | PASCâ„¢ anti-hopping clutch/ mechanically operated |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 30 Kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 40.00 Kmpl |
| Top Speed | 165.00 Kmph |
| Seat Height | 820 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1340 mm |
| Ground Clearance | 179 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Weight | 147 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 43 mm WP Suspension Up Side Down |
|---|---|
| Suspension Rear | WP Monoshock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70 ZR 17 |
| Tire Rear | 150/60 ZR 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double disc |
| Brake Front | Disc brake with four-pot brake caliper |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Disc brake with one-pot brake caliper |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip on |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Ignition | Contactless, controlled, fully electronic ignition system with digital ignition timing adjustment |
| Pass Switch | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black/White/Orange (Tri-Color) |