BDT: 1,75,000
| Bike Name | PHP Merkaba Plus |
|---|---|
| Bike Brand | PHP |
| Category | Standard |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4-stroke, Single cylinder, Air-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 150 cc |
| Maxpower | 8.1Kw @ 7500 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 90.00 Kmph |
| Length | 2030 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 1070 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 13.00 liter |
| Weight | 137 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin Shocks |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 130/70-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Battery Voltage | 12V |
|---|---|
| Head Lamp | Halogen |
| Ignition | CDI |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Blue |