| Bike Name | Suzuki GSX-250R |
|---|---|
| Bike Brand | Suzuki |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 248cc, 2-Cylinder, DOHC, Liquid-Cooled |
|---|---|
| Engine cc | 248 cc |
| Maxpower | 24.7 BHP @ 8000 rpm |
| Max torque | 23.3 NM @ 6500 rpm |
| Engine bore | 53.50 mm |
| Stroke | 55.20 mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multi-plate |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 42 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 190.00 Kmph |
| Length | 2085 mm |
|---|---|
| Width | 740 mm |
| Height | 1110 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1430 mm |
| Fuel Tank | 15.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| Weight | 178 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Mono Shock with 7 presets |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17-inch |
| Wheel Rear Type | 17-inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/80 - 17 |
| Tire Rear | 140/70 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Disc |
| Brake Front | Single disc Nissin twin piston callipers |
| Brake Front Diameter | 290 mm |
| Brake Rear | Single disc Nissin single piston caliper |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip-on |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 5.0 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 55/60 W |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |