BDT: 4,50,000
| Bike Name | TVS Apache RR 310 |
|---|---|
| Bike Brand | TVS |
| Category | Sports |
| Brand Origin | India |
| Made in | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 312.2cc, SI, 4-Stroke, 4-Valve, Single Cylinder, Liquid-Cooled, Reverse Inclined |
|---|---|
| Engine cc | 312.2 cc |
| Maxpower | 34 HP @ 9700 rpm |
| Max torque | 27.2 NM @ 7700 rpm |
| Engine bore | 80.00 mm |
| Stroke | 62.10 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet multi-plate, 8-plate design |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 30 Kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 35.00 Kmpl |
| Top Speed | 160.00 Kmph |
| Length | 2001 mm |
|---|---|
| Width | 786 mm |
| Height | 1135 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1365 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| Weight | 170 kg |
| Maxload | 130 |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Inverted cartridge telescopic forks (USD) |
|---|---|
| Suspension Rear | 2-arm aluminium die-cast swing-arm, mono tube floating piston gas assisted shock absorber |
| wheel Type | Cast Aluminium Wheels |
| Wheel Front Type | MT 3.0 x 17 |
| Wheel Rear Type | MT 4.0 x 17 |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70 R17 M/C 54H |
| Tire Rear | 150/60 R17 M/C 66H |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double disc |
| Brake Front | Petal Disc with ABS |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Petal Disc with ABS |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip on |
| Frame | Trellis frame, split chassis |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 8Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Bi-LED Projector, 30Wx13V |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Dynamically controlled integrated high energy ignition system |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | Yes |