BDT: 1,64,900
| Bike Name | TVS Apache RTR 160 |
|---|---|
| Bike Brand | TVS |
| Category | Sports |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4 Stroke, Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 159.7 cc |
| Maxpower | 15.2 bhp @ 8500 rpm |
| Max torque | 13.1 Nm @ 4000 rpm |
| Engine bore | 62.00 mm |
| Stroke | 52.90 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 118.00 Kmph |
| Length | 2085 mm |
|---|---|
| Width | 730 mm |
| Height | 1105 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1300 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 16.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.50 |
| Weight | 137 kg |
| Maxload | 130 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Forks, 105 mm Stroke |
|---|---|
| Suspension Rear | Monotube Inverted Gas Filled Shox (MIG) With Spring Aid |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90 - 17 |
| Tire Rear | 110/80 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 270 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Double Cradle Synchro STIFF |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 9 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 35 / 35 W Halogen HS 1 Clear Lens with MFR |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | IDI Dual Mode Digital Ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |