BDT: 1,59,999
| Bike Name | TVS Wego 110 |
|---|---|
| Bike Brand | TVS |
| Category | Scooter |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single cylinder , 4 stroke, air cooled spark ignition engine |
|---|---|
| Engine cc | 109.7 cc |
| Maxpower | 5.88 @ 7500 rpm |
| Max torque | 8.0 @ 5500 rpm |
| Engine bore | 53.50 mm |
| Stroke | 48.80 mm |
| Fuel System | Carburettor |
| Compression Ratio | 9.3 : 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Clutch | Dry - Centrifugal clutch |
| Starting Method | Kick starter /Electrick starter |
| Mileage | 55 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 90.00 Kmph |
| Length | 1735 mm |
|---|---|
| Width | 657 mm |
| Height | 1065 mm |
| Wheelbase | 1230 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Fuel Tank | 5.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.50 |
| Weight | 95 kg |
| Maxload | 130 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic hydraulic |
|---|---|
| Suspension Rear | Duplex tubular frame |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 3.00 × 10 -4 Ply rating |
| Tire Rear | 3.00 × 10 -4 Ply rating |
| Brakes | Drum |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 110 mm dia(hand operated) |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 110 mm dia (hand operated) |
| Speedometer | 12V, 3.4 W×1 |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Duplex tubular frame |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 5.0 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V, 35/35W× 1 |
| Turn Lamp | 12V, 10W ×4 |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | 12V, 5/21W×1 |
| No. Cylinders | 1 |
|---|