BDT: 5,45,000
| Bike Name | Yamaha XSR 155 |
|---|---|
| Bike Brand | Yamaha |
| Category | Naked |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Liquid Cooled, Single Cylinder, 155.1cc |
|---|---|
| Engine cc | 155.1 cc |
| Maxpower | 18.6 HP @ 10000 rpm |
| Max torque | 14.1 NM @ 8500 rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 58.70 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Type Multi-Plate Assist & Slipper Clutch |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 135.00 Kmph |
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 805 mm |
| Height | 1080 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Weight | 134 kg |
| Suspension Front | USD Forks (India Will Get Conventional Telescopic Forks) |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70-17 |
| Tire Rear | 140/70-17 |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 282 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Delta Box |
| Battery Type | Maintenance Free (ETZ-5) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4.0Ah (10HR) |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | 12V, 10W x 2 |
| Ignition | Transistor Controlled Ignition |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Premium Grey, White-Red, Green, Black |