BDT: 5,25,000
| Bike Name | Yamaha YZF R15 V3 |
|---|---|
| Bike Brand | Yamaha |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Liquid-cooled, 4-stroke, SOHC, 4-valve, Fi, Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 155.1 cc |
| Maxpower | 19.04 Bhp @ 10000 rpm |
| Max torque | 14.7 NM @ 8500 rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 58.70 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.6 : 1 |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Type Multi-Plate Clutch |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 144.00 Kmph |
| Length | 1990 mm |
|---|---|
| Width | 725 mm |
| Height | 1135 mm |
| Seat Height | 815 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| Weight | 137 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic USD |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17M/C 52P |
| Tire Rear | 140/70-17M/C 66S |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Single Disc |
| Brake Front Diameter | 282 mm |
| Brake Rear | Single Disc |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip on |
| Frame | Delta box frame |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 3.5Ah (10H) |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED Head Light |
| Turn Lamp | Crystal |
| Ignition | T.C.I |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED Tail Light |
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |