| Bike Name | Yamaha YZF-R1M |
|---|---|
| Bike Brand | Yamaha |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 998cc, Liquid-Cooled, 4-Cylinder, 4-Stroke, 4-Valves, DOHC Engine |
|---|---|
| Engine cc | 998 cc |
| Maxpower | 200 HP @ 13,500 rpm |
| Max torque | 113.3 Nm @ 11,500 rpm |
| Engine bore | 79.00 mm |
| Stroke | 50.90 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 14 Kmpl |
|---|
| Length | 2055 mm |
|---|---|
| Width | 690 mm |
| Height | 1165 mm |
| Seat Height | 860 mm |
| Wheelbase | 1405 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Weight | 202 kg |
| ABS | 2-Mode Brake Control (BC) Cornering ABS |
|---|
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Swingarm |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70-ZR17 M/C (58W) |
| Tire Rear | 190/55-ZR17 M/C (75W) |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Hydraulic Dual Disc Brake |
| Brake Front Diameter | 320 mm |
| Brake Rear | Hydraulic Single Disc Brake |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Frame | Diamond |
| Head Lamp | LED |
|---|---|
| Ignition | TCI (Transistor Controlled Igniter) |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 4 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |