| Bike Name | Aprilia RS4 125 |
|---|---|
| Bike Brand | Aprilia |
| Category | Sports |
| Showroom | Find Here |
| Type | Four stroke liquid cooled single cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 124 cc |
| Maxpower | 14.8 BHP @ 10500 rpm |
| Max torque | 10.9 NM @ 8250 rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 47.00 mm |
| Fuel System | Carburettor |
| Compression Ratio | 12.5 ± 0.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Multiple discs, in oil bath |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 122.00 Kmph |
| Length | 1968 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 1135 mm |
| Seat Height | 820 mm |
| Wheelbase | 1353 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Fuel Tank | 14.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 3.50 |
| ABS | Bosch Single channel |
|---|
| Suspension Front | 41 mm upside down fork, wheel excursion 110 mm |
|---|---|
| Suspension Rear | Asymmetric swingarm with monoshock, wheel travel 120 mm |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 2.75 x 17 |
| Wheel Rear Type | 3.50 x 17 |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/80 - 17 |
| Tire Rear | 130/70 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 218 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Aluminium perimeter frame |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12v |
| Battery Voltage | 12V |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |