| Bike Name | Aprilia RSV4 |
|---|---|
| Bike Brand | Aprilia |
| Category | Sports |
| Showroom | Find Here |
| Type | Aprilia Longitudinal 65° V-4 Cylinder, 4-Stroke, Liquid Cooling System, Double Overhead Camshafts (DOHC), Four Valves Per Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 999.6 cc |
| Maxpower | 181.44 bhp @ 12500 rpm |
| Max torque | 117 Nm @ 10000 rpm |
| Engine bore | 78.00 mm |
| Stroke | 52.30 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 13:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 10 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 290.00 Kmph |
| Length | 2040 mm |
|---|---|
| Width | 735 mm |
| Height | 1120 mm |
| Seat Height | 840 mm |
| Wheelbase | 1420 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 18.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 4.00 |
| Weight | 186 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | Yes |
| Suspension Front | Sachs Upside-down Fork, Ø43 Mm. Low Profile F |
|---|---|
| Suspension Rear | Double Braced Aluminium Swing Arm; Mixed Low |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -120/70ZR - 17 |
| Tire Rear | -190/55ZR - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 320 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Twin-Sparaluminium Frame, With Castings And Pressings, Sachs Steering Damper |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | - |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 55w |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Digital Electronic Ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |