BDT: 3,07,500
| Bike Name | Aprilia Terra 150 |
|---|---|
| Bike Brand | Aprilia |
| Category | On-Off-Road |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4-Stroke, Liquid-Cooled, DOHC, Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 149 cc |
| Maxpower | 18 hp@ 9750 rpm |
| Max torque | 14 NM @ 7500 rpm |
| Engine bore | 63.60 mm |
| Stroke | 47.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2130 mm |
|---|---|
| Width | 790 mm |
| Height | 1245 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1425 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Fuel Tank | 11.20 liter |
| Weight | 126 kg |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| wheel Type | Spoke |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Front | 100/90-18 |
| Tire Rear | 130/80-17 |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Seat Type | Single |
|---|---|
| Handle Type | Standard |
| Battery Voltage | 12V |
|---|---|
| Head Lamp | Yes |
| Tail Light | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |