BDT: 1,20,500
| Bike Name | Bajaj Discover 125 Drum |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Standard |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, 2-Valve, DTS-i With ExhausTEC |
|---|---|
| Engine cc | 124.6 cc |
| Maxpower | 10.8 bhp @ 8000 rpm |
| Max torque | 10.8 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 57.00 mm |
| Stroke | 48.80 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 82.4 Kmpl |
|---|
| Length | 2035 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 1087 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.50 |
| Weight | 121 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic, 130 mm Fork Tavel |
|---|---|
| Suspension Rear | Twinshocks, Nitrox(Gas Filled), 110 mm Rear Wheel Travel |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | 2.75 - 17 |
| Tire Rear | 3.00 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Semi Double Cradle |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | Maintenance Free |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 35 / 35 W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital Twin Spark Ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |