BDT: 97,000
| Bike Name | Bajaj Platina 100 |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Standard |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, 2-Valve, DTS-I with Exhaus TEC |
|---|---|
| Engine cc | 102 cc |
| Maxpower | 8.08 bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 8.6 Nm @ 5000 rpm |
| Engine bore | 47.00 mm |
| Stroke | 58.80 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 104 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 90.00 Kmph |
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 840 mm |
| Height | 1060 mm |
| Seat Height | 798 mm |
| Wheelbase | 1255 mm |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| Weight | 108 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Hydraulic, Telescopic Type, 125 mm Travel |
|---|---|
| Suspension Rear | Trailing Arm With Co- Axial Hydraulic Shock Absorber And Coil Springs. SNS |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | -2.75 - 17 |
| Tire Rear | -3.00 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Drum |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 110 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 110 mm |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Techometer | - |
| Tripmeter | - |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Tubular Single Down Tube With Lower Cradle Frame |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 5 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12 V, 35W / 35W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital Twin Spark Ignition |
| Pass Switch | - |
| Tail Light | Bulb |
| Low Battery Indicator | No |