| Bike Name | Bajaj Pulsar 125 Split Seat |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Sports |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 124.4cc, Air-Cooled, Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 124.4 cc |
| Maxpower | 11.8 HP @ 8500 rpm |
| Max torque | 10.8 Nm @ 6500 rpm |
| Engine bore | 56.00 mm |
| Stroke | 50.50 mm |
| Fuel System | Electronic Carburettor |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multiplate Clutch |
| Starting Method | Kick & Electric |
| Mileage | 55 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 105.00 Kmph |
| Length | 2042 mm |
|---|---|
| Width | 765 mm |
| Height | 1060 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 11.50 liter |
| Weight | 142 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | Yes |
| Suspension Front | Telescopic, with anti-friction bush |
|---|---|
| Suspension Rear | 5 way adjustable, Nitrox shock absorbers |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-17 |
| Tire Rear | 100/90-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analog |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Double Cradle |
| Battery Type | VRLA |
|---|---|
| Battery Capacity | 4Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 35/35W HS1 |
| Ignition | DC-CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Gloss Black with Silver Accents, Gloss Black with Red Accents, Matte Black with Green Accents |