| Bike Name | Bajaj Pulsar 135 LS |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Standard |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4- Stroke, DTS-i, Air Cooled. 4-Valve Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 134.66 cc |
| Maxpower | 13.37 bhp @ 9000 rpm |
| Max torque | 11.4 Nm @ 7500 rpm |
| Engine bore | 54.00 mm |
| Stroke | 58.80 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9:2:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 65 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 112.00 Kmph |
| Length | 1995 mm |
|---|---|
| Width | 765 mm |
| Height | 1045 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.50 |
| Weight | 121 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic With Anti Friction Bush |
|---|---|
| Suspension Rear | 5 Way Adjustable Nitrox Shock Absorber |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | -2.75 - 17 |
| Tire Rear | -100/90 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Box Type Diamond |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V Full DC |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 35/35 W with 2 Pilot Lamps |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital Twin Spark |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |