BDT: 1,92,750
| Bike Name | Bajaj Pulsar 150 Single Disc |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Sports |
| Brand Origin | India |
| Made in | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4- Stroke, DTS-I, Air Cooled, Single Cylinde |
|---|---|
| Engine cc | 149 cc |
| Maxpower | 14.85 bhp @ 9000 rpm |
| Max torque | 12.5 Nm @ 6500 rpm |
| Engine bore | 57.00 mm |
| Stroke | 56.40 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 65 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 110.00 Kmph |
| Length | 2055 mm |
|---|---|
| Width | 755 mm |
| Height | 1060 mm |
| Seat Height | 785 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 15.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 3.20 |
| Weight | 144 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic with Anti Friction Bush |
|---|---|
| Suspension Rear | 5 Way Adjustable Nitrox Shock Absorber |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 2.75 - 17 |
| Tire Rear | 100/90 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Double Cradle |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V Full DC |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 35 / 35 W with 2 Pilot Lamps |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Red, Black |