BDT: 2,23,500
| Bike Name | Bajaj Pulsar AS150 |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Sports |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single cylinder, 4 stroke, SOHC 4valve, triple spark |
|---|---|
| Engine cc | 149.5 cc |
| Maxpower | 16.76 bhp @ 9500 rpm |
| Max torque | 13 Nm @ 7000 rpm |
| Engine bore | 56.00 mm |
| Stroke | 60.70 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 55 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 110.00 Kmph |
| Length | 2070 mm |
|---|---|
| Width | 804 mm |
| Height | 1205 mm |
| Seat Height | 807 mm |
| Wheelbase | 1363 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.40 |
| Weight | 143 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic With Anti Friction Bush |
|---|---|
| Suspension Rear | Nitrox Mono Shock Absorber With Canister |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100 - 17 |
| Tire Rear | 110/80 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Pressed Steel Perimeter Beam Section |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V Full DC |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 55 W Low Beam Projector, 55W High Beam MFR |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |