| Bike Name | Bajaj Pulsar N160 Dual Channel ABS |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Naked |
| Brand Origin | India |
| Made in | Bangladesh |
| Showroom | Find Here |
| Type | 164.82cc, Oil-Cooled, Single Cylinder, 4-Stroke, SOHC, 2 Valve, FI |
|---|---|
| Engine cc | 164.82 cc |
| Maxpower | 16 HP @ 8750 rpm |
| Max torque | 14.65 Nm @ 6750 rpm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 42 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 120.00 Kmph |
| Seat Height | 795 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1358 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 14.00 liter |
| Weight | 152 kg |
| ABS | Duel Channel ABS |
|---|
| Suspension Front | 31mm Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock with Nitrox |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 130/70-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 280 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Gear Display | Digital |
| Fuel Indicator | Digital |
| Seat Type | Split |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Bi Functional LED Projector Headlamp with LED DRLs |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Caribbean Blue, Racing Red, Techno Grey |