BDT: 2,62,500
| Bike Name | Bajaj Pulsar NS 160 Fi ABS |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Naked |
| Brand Origin | India |
| Made in | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4 Stroke, 4 Valve Oil Cooled DTS-i Fuel Injection Engine |
|---|---|
| Engine cc | 160.3 cc |
| Maxpower | 16 @ 9000 (Ps @ RPM) |
| Max torque | 14.2 @ 7250 (Nm @ RPM) |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Kick & Self |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 120.00 Kmph |
| Length | 2017 mm |
|---|---|
| Width | 804 mm |
| Height | 1060 mm |
| Wheelbase | 1372 mm |
| Ground Clearance | 177 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 148 kg |
| ABS | Yes |
|---|
| Suspension Front | Telescopic with anti-friction Bush |
|---|---|
| Suspension Rear | Nitrox mono shock absorber with Canister |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90 -17 49 P |
| Tire Rear | 120/80-17”, 61P |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Perimeter Frame |
| Battery Voltage | 12V |
|---|---|
| Head Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |