| Bike Name | Gpx Drone 150 |
|---|---|
| Bike Brand | GPX |
| Category | Scooter |
| Brand Origin | Thailand |
| Showroom | Find Here |
| Type | 1 Cylinder, 4 stroke, 2 valves |
|---|---|
| Engine cc | 149.6 cc |
| Engine bore | 57.40 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 110.00 Kmph |
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 1115 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Ground Clearance | 107 mm |
| Fuel Tank | 7.50 liter |
| Weight | 140 kg |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Double Spring Preload 3 level |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/90-14 |
| Tire Rear | 110/80-14 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V/7Ah |
| Head Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|