| Bike Name | Hero Karizma |
|---|---|
| Bike Brand | Hero |
| Category | Sports |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air Cooled, 4-Stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 223 cc |
| Maxpower | 19.2 bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 19.35 nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 65.50 mm |
| Stroke | 66.20 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Multiplate Wet |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 48.5 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 126.00 Kmph |
| Length | 2080 mm |
|---|---|
| Width | 805 mm |
| Height | 1190 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Fuel Tank | 15.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| Weight | 154 kg |
| Maxload | 130 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm With 5 Step Adjustable Type Hydraulic Shock Absorbers |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 18 inch |
| Wheel Rear Type | 18 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-18 |
| Tire Rear | 120/80-18 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 276 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Split |
| Frame | Tubular, Diamond Type |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 6 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12 V -35 W / 35W - Halogen Bulb (Dual Head Light)(Multi- Reflector - D.C Type) |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | AMI - Advanced Microprocessor Ignition System |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Drive Type | Chain |
|---|---|
| Carry Hook | No |