BDT: 1,10,490
| Bike Name | Hero Passion X Pro Drum |
|---|---|
| Bike Brand | Hero |
| Category | Standard |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air Cooled, 4- Stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 109.15 cc |
| Maxpower | 9.4 Bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 9 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 53.00 mm |
| Stroke | 49.50 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Mileage | 75 Kmpl |
|---|
| Length | 1962 mm |
|---|---|
| Width | 720 mm |
| Height | 1087 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Weight | 117 kg |
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm with 5-Step Adjustable Hydraulci Shock Absorbers |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 2.75 |
| Tire Rear | 3.00 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 3Ah |
| Head Lamp | 12 V-35 W / 35 W |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | 12 V-5 / 21 W |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |