BDT: 1,99,990
| Bike Name | Hero Xtreme 160R Fi ABS |
|---|---|
| Bike Brand | Hero |
| Category | Naked |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air-Cooled, Single Cylinder, 160cc |
|---|---|
| Engine cc | 160 cc |
| Maxpower | 15.2 HP |
| Max torque | 14 NM |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multi Plate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 115.00 Kmph |
| Ground Clearance | 170 mm |
|---|---|
| Weight | 139 kg |
| ABS | 1-Channel ABS (Anti-Lock Braking System) |
|---|
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 130/70-R17 |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 276 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |