BDT: 1,92,490
| Bike Name | Hero Xtreme Sports Double Disc |
|---|---|
| Bike Brand | Hero |
| Category | Standard |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air cooled, 4 - stroke single cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 149.2 cc |
| Maxpower | 15.2 bhp @ 8500 rpm |
| Max torque | 13.5 Nm @ 7000 rpm |
| Engine bore | 57.30 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 135.00 Kmph |
| Length | 2100 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1080 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Ground Clearance | 163 mm |
| Fuel Tank | 12.10 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.50 |
| Weight | 146 kg |
| Maxload | 130 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Type |
|---|---|
| Suspension Rear | Rectangular Swing Arm with 5 Step Adjustable Gas Reservoir Suspension |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 18 inch |
| Wheel Rear Type | 18 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-18 |
| Tire Rear | 110/90-18 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Tubular, Diamond Type |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 4 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12 V - 35 W / 35 W - Halogen Bulb, Trapezoidal MFR |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | AMI - Advanced Microprocessor Ignition System |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |